10 murowanych sposobów na udany zwiazek

10 murowanych sposobów na bliskość w związku:

  1. Pragnienie szczęścia dla drugiej osoby, czyli wszystko to, co przyczynia się do dobrostanu drugiej osoby (pragnienie by była szczęśliwa, zadowolona, spełniona i spokojna) w sferach zawodowych i osobistych.
  1. Doświadczanie szczęścia w obecności ukochanej osoby. Mieszanka uczucia spokoju i podniecenia, pragnienie zbliżenia się i zadowolenia ze wspólnego czasu.
  1. Uznawanie ukochanej osoby za ważną oraz pragnienie, aby dobrych rzeczy, które w nasze życie wnosi druga osoba, było jak najwięcej.
  1. Żywienie szacunku dla ukochanej osoby, co wiąże się z szacunkiem do samego siebie oraz uczuciem akceptacji wobec siebie.
  1. Możliwość polegania na drugiej osobie.
  1. Wzajemne otrzymywanie i dawanie wsparcia emocjonalnego. Uczucie zaufania do ukochanej osoby, że będzie się starać świadomymi działaniami naprawiać związek i wspólnie włoży wysiłek, aby kłótnie były umiarkowane, a wzajemna krytyka litościwa.
  1. Szybkie naprawianie relacji. Podejmowanie świadomego wysiłku, by naprawić jak najszybciej relację po kryzysie lub kłótni nie czekając, aż trudności narosną. Te „czynności naprawcze”, to mogą być przeprosiny, czekoladki, kwiaty czy seks na zgodę.
  1. Wzajemne zrozumienie.
  1. Wymiana intymnych informacji z ukochaną osobą. Stwarzanie takich warunków dla relacji, by druga osoba czuła, że interesuje nas to, co się u niej dzieje, co przeżywa oraz żebyśmy mieli poczucie, że wzajemnie się sobą interesujemy.
  2. Dzielenie się sobą i swoimi dobrami z ukochana osobą. Radość z dawania prezentów i wdzięczność za otrzymywanie (dóbr, uczuć czy dobrego słowa).

Te wszystkie uczucia i zachowania prowadzą do podtrzymywania intymności w związku, która według Roberta Sternberga, twórcy teorii miłości jest jednym z jej elementów, poza namiętnością i zaangażowaniem.